Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera

Pražský hrad - výtah od Profesora Otto RothmayeraProfesor Otto Rothmayer (1892-1966) byl žákem a spolupracovníkem architekta J. Plečnika i jeho nástupce při úpravách Pražského hradu. Na Pražském hradě byl Otto samostatně činný od roku 1930.

Nejvýznamnějším Rothmayerovým výtvorem v Plečnikově stylu byla na P.h. rekonstrukce Tereziánského křídla z let 1930-1951 k němuž architekt přikomponoval kuriózní hřibovitý útvar samostatného vřetenového schodiště.

Dalším z nových výtvorů byl masivní osobní výtah ve tvaru válce.

Z knihy Od moderny k funkcionalismu od Rostislava Šváchy.

Popis výtahu

Pražský hrad - výtah od Profesora Otto RothmayeraOsobní výtah je návrhem architekta Otto Rothmayera, který byl žákem a věrným spolupracovníkem architekta světového významu - Josipa Plečnika.

Výtah je z roku 1935 a je součástí schodiště Jižního výběžku Nového paláce Pražského hradu. Kabina je válcová dřevěná. Válec výdřevy kabiny je z mahagonu. Kabina válce se pohybuje zrcadlem barokního schodiště mezi čtyřmi masívními pilíři.

Velký vnitřní průměr kabiny 190 cm působí impozantně a umožňuje dopravu více osob bez omezení vnitřním prostorem. Nosnost výtahu je omezena na 500 kg nebo pro dopravu šesti osob. V roce 1960 je doloženo provedení zábran uzavření zrcadla schodiště - výtahové šachty. Další změny i v provedení jiných technických opatření mohly způsobit změnu původní podoby a provedeni výtahu. V roce 1979 je doložena rekonstrukce technologické části, ale byly provedeny i zásahy do původní výtahové kabiny a šachetních dveří.

Pražský hrad - výtah od Profesora Otto RothmayeraVnitřní prostor je dřevěný, dýhovaný mahagonovou dýhou. Velký kruh bílé podlahové krytiny reflektuje bílou kopuli stropu kabiny. Osvětlení je po obvodu stropní římsy. V roce 1935 bylo používání neonových trubic pravděpodobně běžnou záležitostí. Bylo provedeno osazení 3 segmentů trubic jako část kruhu, výseče 120° každého segmentu. Nová tlačítková tabla ve stanicích a tlačítkové tablo v kabině je provedeno z nerezu s jemným ručním brusem. Hmatníky tlačítek jsou se skleněnou výplní oboustranně broušeného skla. V technologické části byla provedena opatření k odstranění bezpečnostních rizik a zvýšení komfortu jízdy. Výměna pohonu a kompletní el. instalace byla součástí rekonstrukce výtahu. Zajímavostí je umístění protizávaží kabiny, které se pohybuje v samostatné šachtě mimo půdorys schodiště ve kterém jezdí válcová kabina. Vstup do kabiny se uzavírá původními, ručně posuvnými dvoukřídlými dveřmi. Dveře jsou zaoblené ve tvaru kabiny. Šachetní dveře jsou dvoukřídlé mřížové s unikátním mechanickým zámkem.

Při rekonstrukci byla provedena demontáž stávajícího ostění výtahové šachty a zábran, které byly pravděpodobně instalovány v roce 1960. Nové transparentní provedení ostění výtahové šachty z bezpečnostního skla je umístěné ve stejné poloze za historizujícím zábradlím schodiště. Tabule bezpečnostního skla connex jsou kotveny vzdušně do zdiva, pomocí atypických kotev z mořeného nerezu.

Výtah byl společností Triplex rekonstruován v roce 2006 a princip technologie pohonu byl ponechán v původním záměru, a to jako trakční lanový pohon s umístěním pohonu nad výtahovou šachtou. Strojovna výtahu je umístěna na půdě objektu a protizávaží je atypicky vedeno v samostatné šachtě půdorysného rozměru 80x100cm. Nové komponenty a technická provedení splňují současné a platné bezpečnostní standardy.

Provedení rekonstrukce je podle návrhu arch. Davida Prudíka

Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera Pražský hrad - výtah od Profesora Otto Rothmayera