Národní památník na Vítkově

VítkovNárodní památník na Vítkově byl postaven v letech 1929–1932 na Vítkově v Praze. Hlavním účelem mělo být uctění památky českých legionářů a českého odboje v období 1. světové války.

Památník byl vystavěn k poctě účastníků boje za vznik Československé republiky. V červnu 2007 byl ohlášen záměr využití památníku Národním muzeem pro expozici dějin české a československé státnosti, plánované otevření 28. října 2009.

Po téměř tříleté rekonstrukci a rehabilitaci Památníku Vítkov na Žižkově, bylo v konečné etapě instalováno zdvihací zařízení – dva osobní výtahy.

VítkovTyto osobní výtahy mají velké zdvihy, ale obsluhují pouze tři podlaží. Návrh instalace v maximálním možném ohledu vyhověl záměru architekta, který především požadoval volbu specifických materiálů s ohledem k charakteru funkcionalistické budovy. Pro oba výtahy byla použita technologie klasického lanového převodového pohonu s umístěním v šachtě.

Kabina výtahu

První kabina je vyrobena jako celokovová v provedení nerez. Bylo instalováno podhledové osvětlení kabiny a použity částečně prosklené šachetní dveře. Šachta je betonová. V horní stanici je ocelová konstrukce opláštěná bezpečnostním sklem. Pohon je umístěn v horní části ocelové konstrukce.

Druhá kabina je vyrobena s obkladem dřevěnými dýhovanými deskami. Kovové části jsou v provedení mosaz a bylo instalováno podhledové osvětlení kabiny. Jsou použity dveře z leštěné mosazi. Šachta je betonová a částečně zděná s pohonem v horní části. Výtah vjíždí do nejvyšší části budovy, kde je zpřístupněna terasa s výhledem na celou Prahu.  

Vítkov